Posts Tagged ‘lakes’

13
Nov

Competition Results 2012

Greater Chicagoland Invitational Sept. 7-9, 2012 Northbrook, IL Skater Event Placement Event Placement Event Placement Bailey Ciaramella Senior Ladies Short 8th Senior Ladies FS 4th 6th Daryn Finkelstein Novice Ladies Short 13th Novice Ladies FS 14th 13th Gina Gilderman Senior Ladies Short 9th Senior Ladies FS 7th 7th Maggie Hausmann Senior Ladies Short 3rd Senior Ladies FS 2nd 3rd Jacob Kahn Open Juvenile FS 1st Juvenile Spins 7th Richard Kahn Novice Men Short 4th Novice Men FS 3rd 4th Claire Katchur Novice Test Track FS 2nd Intermediate Spins 7th “Shelly” Michelle Lee Junior Ladies Short 11th Junior Ladies FS WD Lauren McCabe Novice Ladies Short 10th Novice Ladies FS 13th 12th “Katie” Catherine Miller Pre-Juvenile Jumps 4th Preliminary FS 4th Lexi Wiesner Novice Ladies Short 15th Novice Ladies FS 13th 14th 2012 US International Figure Skating Classic, ISU Sept. 12-16, 2012 Salt Lake City, UT Skater Event Placement Event Placement Event Placement Sumika Yamada Senior Ladies Short 18th Senior Ladies FS 17th Overall 18th 2012 Upper Great Lakes Regionals Oct. 12-16, 2012 DePere, WI Skater Event Placement Event Placement Event Placement Bailey Ciaramella Senior Ladies Short 16th Senior Ladies FS 13th 15th Daryn Finkelstein Novice Ladies FS 12th Maggie Hausmann Senior Ladies Short 6th Senior Ladies FS 5th 6th Camryn Hellwarth Novice Ladies FS 12th Richard Kahn Novice Men Short 6th Novice Men FS 7th 7th Shelly Lee Junior Ladies Short 13th Junior Ladies FS 12th 11th Lindy Martinson Intermediate Ladies FS 10th Lauren McCabe Novice Ladies FS 11th Lexi Wiesner Novice Ladies FS 12th 2012 Upper Great Lakes Regional NonQualifying Oct. 12-16, 2012 DePere, WI Skater Event Placement Event Placement Event Placement Jacob Kahn Open Juvenile FS 2nd Claire Katchur Novice Test Track FS 5th “Katie” Catherine Miller Preliminary FS 11th

See the original article here:
Competition Results 2012

24
Jan

Competition Results 2011

Greater Chicagoland Invitational Sept. 9-11 Skater Event Placement Event Placement Event Placement Madalyn Moree Preliminary Jumps 1st Preliminary FS 1st Lindy Martinson Open Juvenile Short 6th Open Juvenile FS 7th Xavier Buhman Intermediate Short 4th Intermediate FS 3rd Richard Kahn Intermediate Short 5th Intermediate FS 10th Daryn Finkelstein Intermediate Short 9th Intermediate FS 12th Emily Moon Novice Short 20th Novice Freeskate 18th 19th Lexi Wiesner Novice Short 23rd Novice Freeskate 24th 24th Maggie Hausmann Jr Short 5th Jr Freeskate 5th 5th Bailey Ciaramella Jr Short 11th Jr Freeskate 9th Michelle Chan Jr Short 12th Jr Freeskate 12th 12th Summer O’Connor Jr Short 13th Jr Freeskate 13th 13th Junior Grand Prix-Australia Sept. 6-10 Skater Event Placement Event Placement Event Placement Sumika Yamada Jr Short 21st Jr Freeskate 22nd Overall 22 Junior Grand Prix-Poland Sept. 13-17 Skater Event Placement Event Placement Event Placement Brittany Lau Jr Short 23rd Jr Freeskate 19th Overall 21st Junior Grand Prix-Austria Sept. 27-Oct. 1 Skater Event Placement Event Placement Event Placement Sumika Yamada Jr Short 14h Jr Freeskate 22nd Overall 18th …..

Read More:
Competition Results 2011

27
Oct

October 27, 2009

Taylor Blair , won the Novice Men’s Upper Great Lakes Regional Championship Sunday by a huge margin of 16 points.

Read the original post:
October 27, 2009

23
Oct

2010-2011 Boys Bantam Tier I Stats

# Name Pos. GR DOB Height Weight Home Town GP G A PTS PIM 2 Koch, Connor D 9 5/17/1996 6’2″ 170 Madison, WI 61 5 20 25 46 3 Zajicek, Brandon D 8 7/15/1996 5’11″ 170 St. Michael, MN 60 4 41 45 45 4 Rockwell, Tyler D 9 6/27/1996 5’8″ 145 San Jose, CA 61 6 31 37 16 5 Godbout, Marcel F 9 6/4/1996 5’10″ 170 Detroit, MI 61 54 63 117 70 6 Sauer, Michael F 8 11/15/1996 5’9″ 145 Bemidji, MN 60 43 27 70 24 7 O’Connor, Ryan D 9 2/22/1996 5’10″ 150 Westfield, NJ 61 4 23 27 29 8 Norman, Ryan F 8 10/25/1996 5’10″ 175 Maplewood, MN 61 50 50 100 16 9 Leone, Alberto-Luca F 9 2/24/1996 5’10″ 165 Vancouver, BC 61 47 46 93 26 10 Cass, Jake D 9 2/2/1996 5’10″ 160 Stillwater, MN   61 13 28 41 34 11 Slattery, Mitchel D 9 4/20/1996 5’11″ 150 Lino Lakes, MN 61 14 55 69 54 12 Greenway, Jordan F 8 2/16/1997 6’1″ 165 Potsdam, NY 61 12 46 58 40 14 Jungwirth, Lawrence F 8 1/1/1997 5’8″ 130 Bloomington, MN 60 15 32 47 38 16 Falconer, Alexander F 9 4/6/1996 5’11″ 140 Kohler, WI 60 27 43 70 18 17 Phelps, Chase F 9 4/26/1996 5’10″ 145 Faribault, MN 61 25 34 59 34 19 Franz, Logan F 9 2/21/1996 6’0″ 170 Medicine Hat, AB 56 29 40 69 70 21 Tait, Ryan F 9 6/1/1996 5’8″ 150 Santa Clarita, CA 48 39 43 82 28 Goalies # Name Pos. GR DOB Height Weight Home Town GP MINS W L T GAA SV% SO Asst TGA 1 Weyrick, Blake G 9 2/5/1996 6’4″ 180 Ojai, CA 32 1544 26 5 1 1.72 0.934 6 0 52 30 Loveday, Mark G 8 8/23/1996 6’0″ 175 Fort Frances, ON 29 1503 23 2 4 2.00 0.883 0 0 59 W L T Overall Record 49 7 5

Read More:
2010-2011 Boys Bantam Tier I Stats